CC0805MKX6S5BB476 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
In Stock: 66
Datasheet
47 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0805MKX6S5BB476
DigiKey Part Number
13-CC0805MKX6S5BB476TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805MKX6S5BB476CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805MKX6S5BB476DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805MKX6S5BB476
Description
CAP CER 47UF 6.3V X6S 0805
Manufacturer Standard Lead Time
64 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CC0805MKX6S5BB476 Models
Category
Voltage - Rated
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)