CC0805KRX5R5BB225
DigiKey Part Number
311-3421-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3421-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3421-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KRX5R5BB225
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805KRX5R5BB225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)