CC0805KKX7RYBB153
DigiKey Part Number
13-CC0805KKX7RYBB153TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805KKX7RYBB153CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805KKX7RYBB153DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KKX7RYBB153
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805KKX7RYBB153 Models
Category
Voltage - Rated
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)