CC0805KKX7R9BB474
DigiKey Part Number
311-1889-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1889-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1889-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KKX7R9BB474
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805KKX7R9BB474 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)