CC0805JPX7R8BB683 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4.509
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 7.260
Datasheet
Direct
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
0.068 µF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0805JPX7R8BB683
DigiKey Part Number
13-CC0805JPX7R8BB683TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805JPX7R8BB683
Description
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0805JPX7R8BB683 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)