CC0603KRX7R8BB333
DigiKey Part Number
311-1804-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1804-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1804-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KRX7R8BB333
Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603KRX7R8BB333 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)