CC0603KRNPO9BN180
DigiKey Part Number
13-CC0603KRNPO9BN180TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603KRNPO9BN180CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603KRNPO9BN180DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KRNPO9BN180
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NPO 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0603KRNPO9BN180 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)