CC0603JPX7R9BB472
DigiKey Part Number
13-CC0603JPX7R9BB472TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603JPX7R9BB472CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603JPX7R9BB472DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603JPX7R9BB472
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Detailed Description
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603JPX7R9BB472 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)