CC0402MRX5R4BB225
DigiKey Part Number
311-3478-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3478-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3478-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402MRX5R4BB225
Description
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402MRX5R4BB225 Models
Category
Voltage - Rated
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)