CC0402KRX7R9BB273
DigiKey Part Number
13-CC0402KRX7R9BB273TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402KRX7R9BB273CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402KRX7R9BB273DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402KRX7R9BB273
Description
CAP 0402 50V 27 NF X7R
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.027 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)