CC0402KRX6S4BB105
DigiKey Part Number
13-CC0402KRX6S4BB105TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402KRX6S4BB105CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402KRX6S4BB105DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402KRX6S4BB105
Description
CAP CER 1UF 4V X6S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)