CC0402JRNPO9BN131
DigiKey Part Number
13-CC0402JRNPO9BN131TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402JRNPO9BN131CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402JRNPO9BN131DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402JRNPO9BN131
Description
CAP CER 130PF 50V C0G/NPO 0402
Detailed Description
130 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402JRNPO9BN131 Models
Category
Voltage - Rated
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)