CC0100KRX5R6BB222
DigiKey Part Number
13-CC0100KRX5R6BB222TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0100KRX5R6BB222CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0100KRX5R6BB222DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0100KRX5R6BB222
Description
CAP CER 2200PF 10V X5R 01005
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)