AE0805BR-07300KL
DigiKey Part Number
13-AE0805BR-07300KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AE0805BR-07300KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AE0805BR-07300KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AE0805BR-07300KL
Description
RES 300K OHM 0.1% 1/4W 0805 AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)