AC0805KKX7R7BB225 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AC0805KKX7R7BB225 |
Description | CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AC0805KKX7R7BB225 Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |