AC0805FR-0711K5L
DigiKey Part Number
13-AC0805FR-0711K5LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805FR-0711K5LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805FR-0711K5LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805FR-0711K5L
Description
RES 11.5K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.5 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)