AC0603BRNPO9BN5R6
DigiKey Part Number
13-AC0603BRNPO9BN5R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603BRNPO9BN5R6CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603BRNPO9BN5R6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603BRNPO9BN5R6
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NPO 0603
Detailed Description
5.6 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0603BRNPO9BN5R6 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)