AC0402KRX7R8BB472
DigiKey Part Number
311-3070-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3070-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3070-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402KRX7R8BB472
Description
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402
Detailed Description
4700 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0402KRX7R8BB472 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)