AC0402KPX7R9BB222
DigiKey Part Number
13-AC0402KPX7R9BB222TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402KPX7R9BB222CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402KPX7R9BB222DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402KPX7R9BB222
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402
Detailed Description
2200 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)