AC0402JRNPO9BN120
DigiKey Part Number
311-3608-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3608-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3608-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402JRNPO9BN120
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NPO 0402
Detailed Description
12 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0402JRNPO9BN120 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)