AC0402FR-074K22L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 107.904
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 35.635
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Vishay Dale
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
4.22 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0402FR-074K22L
DigiKey Part Number
13-AC0402FR-074K22LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402FR-074K22LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402FR-074K22LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402FR-074K22L
Description
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0402FR-074K22L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)