AA0805FR-071R1L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 5.000
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 973
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
1.1 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AA0805FR-071R1L
DigiKey Part Number
AA0805FR-071R1L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA0805FR-071R1L
Description
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AA0805FR-071R1L Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)