20KPA300CA/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
483V Clamp 41.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
20KPA300CA/B
DigiKey Part Number
13-20KPA300CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA300CA/B
Description
TVS DIODE 300VWM 483VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
483V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.8A
Series
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
335.1V