XP6NA1R7CMT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XP6NA1R7CMT |
Description | FET N-CH 60V 41.6A 190A PMPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 41.6A (Ta), 190A (Tc) 5W (Ta), 104W (Tc) Surface Mount 8-PMPAK (5x6) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 20A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8800 pF @ 50 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 5W (Ta), 104W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 8-PMPAK (5x6) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |