XP6NA1R7CMT
DigiKey Part Number
5048-XP6NA1R7CMTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP6NA1R7CMTCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP6NA1R7CMTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP6NA1R7CMT
Description
FET N-CH 60V 41.6A 190A PMPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 41.6A (Ta), 190A (Tc) 5W (Ta), 104W (Tc) Surface Mount 8-PMPAK (5x6)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 20A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
160 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8800 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 104W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-PMPAK (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V