VER36US120-JA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1470-3654-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VER36US120-JA |
Description | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | VER36US120-JA Models |
Category | Polarization Positive Center |
Manufacturer XP Power | Applications ITE (Commercial) |
Series | Efficiency Level VI, CoC Tier 1 |
Packaging Box | Operating Temperature 0°C ~ 60°C |
Part Status Active | Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm |
Region Utilized International | Cord Length 59" (1.50m) |
Form Wall Mount (Class II) | Input Connector Multi-Blade |
Input Type Multi-Blade (Included) | Size / Dimension 3.72" L x 1.85" W x 1.71" H (94.5mm x 47.0mm x 43.5mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency CB, CCC |
Voltage - Output 12V | Standard Number 62368-1 |
Current - Output (Max) 3A | Weight 0.333 lb (151.05 g) |
Power (Watts) 36 W | Base Product Number |
No Load Power Consumption 75mW (Max) |