LCW320PS48
DigiKey Part Number
1470-LCW320PS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW320PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 322W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Industrial
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.47" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, EN, UKCA, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
6.7 A