HDA1500PS250-ETH
DigiKey Part Number
1470-HDA1500PS250-ETH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDA1500PS250-ETH
Description
AC/DC CONVERTER 250V 1.5KW
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 250V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.00" L x 5.00" W x 2.50" H (279.4mm x 127.0mm x 63.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, EN, UKCA, UL
Voltage - Output 1
250V
Standard Number
Current - Output 1
6 A