820415511B
DigiKey Part Number
732-820415511B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820415511B
Description
VARISTOR 910V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
820415511B Models
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Würth Elektronik
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
127J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
95 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V