7443641000B
DigiKey Part Number
732-13635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7443641000B
Description
FIXED IND 10UH 47.5A 0.968 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 47.5 A 0.968mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
7443641000B Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.968mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Packaging
Tray
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.102" L x 0.764" W (28.00mm x 19.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Current - Saturation (Isat)
25.1A