BYV29FB-600,118 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 6
Datasheet
Similar
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 1.496
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 20
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Diode 600 V 9A Surface Mount D2PAK
BYV29FB-600,118
DigiKey Part Number
BYV29FB-600,118-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYV29FB-600,118
Description
DIODE STANDARD 600V 9A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io)
9A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.9 V @ 8 A