BTA216B-600E,118 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 378
In Stock: 680
In Stock: 296
In Stock: 145
In Stock: 906
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 16 A Surface Mount D2PAK
BTA216B-600E,118
DigiKey Part Number
1740-1339-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA216B-600E,118
Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A D2PAK
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
25 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 150A