BTA212B-800E,118
DigiKey Part Number
1740-BTA212B-800E118TR-ND - Tape & Reel (TR)
1740-BTA212B-800E118CT-ND - Cut Tape (CT)
1740-BTA212B-800E118DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA212B-800E,118
Description
TRIAC SENS GATE 800V 12A D2PAK
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 12 A Surface Mount D2PAK
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
25 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
95A, 105A