WR08X2202FTL
DigiKey Part Number
1292-WR08X2202FTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-WR08X2202FTLCT-ND - Cut Tape (CT)
1292-WR08X2202FTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR08X2202FTL
Description
RES 22K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
22 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
WR08X2202FTL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)