WR06X1822FTL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 18.521
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
KOA Speer Electronics, Inc.
YAGEO
KOA Speer Electronics, Inc.
Cal-Chip Electronics, Inc.
Kamaya Inc.
Kamaya Inc.
18.2 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
WR06X1822FTL
DigiKey Part Number
1292-WR06X1822FTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR06X1822FTL
Description
RES 18.2K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
WR06X1822FTL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)