WR04X56R0FTL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 66.428
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 85.228
Datasheet
Vishay Dale
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Stackpole Electronics Inc
56 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
WR04X56R0FTL
DigiKey Part Number
1292-WR04X56R0FTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR04X56R0FTL
Description
RES 56 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)