RF21N5R6B251CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
5.6 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
RF21N5R6B251CT
DigiKey Part Number
1292-RF21N5R6B251CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF21N5R6B251CT
Description
CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)