DST-50-1-254X254
DigiKey Part Number
345-DST-50-1-254X254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DST-50-1-254X254
Description
THERM TAPE 254X254X0.50MM W/ADH
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad White 254.00mm x 254.00mm Square Adhesive - Both Sides
Category
Outline
254.00mm x 254.00mm
Manufacturer
Wakefield Thermal Solutions
Thickness
0.0197" (0.500mm)
Series
Material
Non-Silicone
Packaging
Bulk
Adhesive
Adhesive - Both Sides
Part Status
Active
Backing, Carrier
Fiberglass
Usage
Multi
Color
White
Type
Pad, Sheet
Thermal Conductivity
1.0W/m-K