657-15ABPE
657-15ABPE
657-15ABPE
DigiKey Part Number
345-1220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
657-15ABPE
Description
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1.5"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-218, TO-220, TO-247 Aluminum 6.0W @ 38°C Board Level, Vertical
Category
Length
1.000" (25.40mm)
Mfr
Width
1.650" (41.91mm)
Series
Fin Height
1.500" (38.10mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
6.0W @ 38°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.30°C/W @ 200 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
6.30°C/W