830003156B
DigiKey Part Number
732-830003156B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
830003156B
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 30PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 30pF 40 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
830003156B Models
Category
Load Capacitance
30pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.190" W (11.35mm x 4.85mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm