830002996B
DigiKey Part Number
1923-830002996B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
830002996B
Description
WE-XTAL QUARTZ CRYSTAL 32.7680 K
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±15ppm Crystal 12.5pF 50 kOhms Cylindrical Can, Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
830002996B Models
Category
Load Capacitance
12.5pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.118" Dia (3.00mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)