151054BS04500
DigiKey Part Number
732-11406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151054BS04500
Description
LED BLUE CLEAR T/H
Detailed Description
Blue 465nm LED Indication - Discrete 2.7V Radial
EDA/CAD Models
151054BS04500 Models
Category
Lens Style
Round with Domed Top
Mfr
Lens Size
5.00mm Dia
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V
Current - Test
20mA
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
461nm
Height (Max)
8.85mm