Y4063100R000A0R
DigiKey Part Number
Y4063-100ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Y4063-100ACT-ND - Cut Tape (CT)
Y4063-100ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y4063100R000A0R
Description
RES SMD 100 OHM 0.05% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.05% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y4063100R000A0R Models
Temperature Coefficient
±2.5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)