Y0794500R000F0W
DigiKey Part Number
Y0794500R000F0W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y0794500R000F0W
Description
HTHG0603 500R00 1.0% W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms ±1% 0.0125W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Non-Inductive Metal Foil
EDA/CAD Models
Y0794500R000F0W Models
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±3ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 220°C
Packaging
Tray
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)