Y000779K6000F0L
DigiKey Part Number
Y000779K6000F0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y000779K6000F0L
Description
RES 79.6K OHM 0.6W 1% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
79.6 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y000779K6000F0L Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)