MT20E-2415SI-W
DigiKey Part Number
62-1149-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT20E-2415SI-W
Description
DC DC CONVERTER 15V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1.33A 9V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
1.33A
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 66°C
Type
Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)