KTPS18-05030MP-VI-P1
DigiKey Part Number
62-1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS18-05030MP-VI-P1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
2.95" L x 1.41" W x 2.58" H (75.0mm x 35.8mm x 65.6mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
IEC
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
3A
Base Product Number
Power (Watts)
18 W