MFU0402FF01250E100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 49
Datasheet
1.25 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
MFU0402FF01250E100
DigiKey Part Number
MFU04021.25TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU0402FF01250E100
Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MFU0402FF01250E100 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.0039
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.50mm x 0.32mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.097 Ohms