MCU0805MD1201BP100
DigiKey Part Number
MCU0805MD1201BP100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCU0805MD1201BP100
Description
RES 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
1.2 kOhms ±0.1% 0.26W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
MCU0805MD1201BP100 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.62mm)