CMA02040X1002GB300
DigiKey Part Number
CMA-10KTR-ND - Tape & Reel (TR)
CMA-10KCT-ND - Cut Tape (CT)
CMA-10KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMA02040X1002GB300
Description
RES SMD 10K OHM 2% 0.4W 0204
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±2% 0.4W, 2/5W Chip Resistor MELF, 0204 Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMA02040X1002GB300 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
MELF, 0204
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)